DLA ZAKRĘCONYCH

KARUZELA GDAŃSKA
Tu czas płynie błogo!
/ Targ Rybny
pt.-sb. 10.00-24.00, niedz.-czw. 10.00-23.00

Jest przepiękna! Ma dwa poziomy, 11,5 m wysokości, 12 m średnicy i jednocześnie zakręcić się na niej może 78 pasażerów.

Została wykonana specjalnie dla Gdańska, na wzór karuzeli weneckiej, w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją zatem barwne, ręcznie malowane rzeźby: koni, rydwanów, filiżanek i ławeczki. Wszystkie figury są ruchome – galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Zwieńczenie karuzeli udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze  elementy gdańskiej architektury i krajobrazu: Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw, morski brzeg. Obrazy wykonane zostały według projektów Przemysława Garczyńskiego z wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Karuzela Gdańska to nowy, obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta, który zachwyci i dużych, i małych. Bo tu czas błogo płynie w stylu retro.

KOŁO WIDOKOWE AMBERSKY
Zobacz Gdańsk z niecodziennej perspektywy!
/ Wyspa Spichrzów

W Londynie jest London Eye, w Las Vegas High Roller, w Singapurze Singapore Flyer, a w Gdańsku AmberSky! Wysokie na 50 metrów nad poziomem morza koło widokowe to połączona z dreszczykiem emocji jakość zwiedzania Gdańska „w pigułce”.

Koło AmberSky wyposażone jest w 36 ośmioosobowych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Przejażdżka trwa około 15 minut.

AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!

Ambersky dostępne w godz.: nd.-czw. 10.00-23.00, pt.-sob. 10.00-00.00

 

GDAŃSK W LEGENDACH ZAKLĘTY
Wypatruj krogulca!
/ Plac Kobzdeja

Niecodzienna karuzela z barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, na której kręcą się: Papuga Mistrza Jana Heweliusza • Żabi Kruk – Krogulec z żabami • Flądra • Krasnoludki z Cygańskiej Górki • Neptun • Szumibroda Zjawa z Zaspy • Diabeł w Kościele Karmelitów • Oruńska Syrenka • Młynek • Gdański Ptasznik. Wszystkie postaci i motywy zaczerpnięte zostały z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa.


DLA RACHMISTRZÓW

PIĘTNASTA BRAMA GDAŃSKA
Policz się!
/ ul. Długi Targ

Gdańsk to miasto bram. Od 2010 roku na czas Jarmarku do tych czternastu istniejących dołącza kolejna, która powstała z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika – Piętnasta Brama Gdańska. Brama wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik.

Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane będzie fanfarami.

 

DLA UKOJENIA ZMYSŁÓW

MIEJSKI ZIELNIK
Odpocznij wśród ziół!
/ Plac Kobzdeja

To miejsce relaksu dla zmysłów w cieniu altan, w otoczeniu pachnących ziół i łagodnego szmeru fontanny. Wśród uprawianych tu ziół znajdziesz słodką melisę, orzeźwiającą miętę, leczniczy rozmaryn czy aromatyczny tymianek. Poznasz ich zastosowanie, znaczenie i historię. Z pewnością odetchniesz od miejskiego zgiełku.

 

JARMARKOWE LEŻAKOWANIE
Uff! Złap oddech!
/ Plac Kobzdeja

Tu się robi nic albo tu się robi coś 🙂 Jedno jest pewne: tu jest luz!

 

KOŁAWKA & ŁAWKOŁO
Posłuchaj szumu morza!
/ Długi Targ

W przestrzeni Jarmarku, w tłumie przechodniów i zwiedzających dwie niecodzienne ławki mają stać się rodzajem niespodzianki i azylem, oferującym oprócz odpoczynku, możliwość nasłuchiwania odgłosów jarmarku, bądź wręcz przeciwnie – wyciszenia, oderwania od dźwięków miasta i zanurzenia się w szumie morza. Wybór należy do siedzącego.

Koławka i Ławkoło, czyli ławki w kształcie koła, są zarazem kalejdoskopem obrazu Gdańska, miasta związanego z morzem i bursztynem. Ich kompozycja jest wynikiem połączenia formy pierścienia z dekorem, który poprzez swoją barwę i nazwę skojarzony jest – w Koławce z morzem, a w Ławkole z bursztynem.

 

DLA ZACZYTANYCH

KSIĄŻKOKRĄŻENIE
Zostaw książkę, weź książkę!
Koławka & Ławkoło / Długi Targ

Książkokrążenie (inaczej bookcrossing lub książka w podróży) to po prostu ruchoma biblioteka. Cały wic polega na wymianie książek, czyli celowym pozostawianiu ich w oznaczonych miejscach publicznych (ławki, uczelnie, kawiarnie, galerie, kina, autobusy, przystanki tramwajowe), aby znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, ponownie zostawiając w tym samym lub innym miejscu. Książki ze swojej domowej biblioteki uwolnić może każdy. Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi (ze specjalnymi półkami na książki) są Koławka i Ławkoło.

 

DLA ZAKOCHANYCH

ZAUŁEK POCAŁUNKÓW
Tu serca biją mocniej!
/ Zaułek Zachariasza Zappio

Kto liczy nasze pocałunki,

kto na nie zważa?

Ludzie mają troski i sprawunki,

Bóg światy stwarza…

Zapomniane przez nas dwoje ich różowe mnóstwo

spada na dno naszych dusz

jak płatki miękkich, najpiękniejszych róż…

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zapomniane pocałunki.

Zaułek Zachariasza Zappio to urokliwy zakątek, który dla wielu gdańszczan faktycznie pełni taką właśnie rolę. Na czas Jarmarku staje się nim oficjalnie.

 

BRAMA ZAKOCHANYCH
Wyznaj to w końcu!
/ ul. Piwna

Nieopodal Bazyliki Mariackiej stoi renesansowa brama, zwana od obrazu Paula Kreisera, przedstawiającego scenę miłosną w tym właśnie miejscu, Bramą Zakochanych. Tuż obok bramy stał bowiem niegdyś malowniczy domek z balkonem. Na rycinie Kreisela z owego balkonu spogląda dziewczyna, a pod nim rozkochany młodzieniec wygrywa miłosne ballady.

 

DRZEWO POZNANIA
Znajdź bratnią duszę!
/ Park Świętopełka

Przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić.

/Samuel Taylor Coleridge/

Na jarmarku jak w tyglu mieszają się języki, kultury, tradycje i obyczaje. Drzewo Poznania to miejsce radosnych, spontanicznych spotkań i nawiązywania przyjaźni.

 

DLA PUNKTUALNYCH

HEJNAŁ JARMARKU
Nie przeocz ratuszowego trębacza!
codziennie o 12.12 / przedproże Ratusza / ul. Długa

Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta pojawia się trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać zgromadzonej publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

 

DLA GRACZY I POSZUKIWACZY

GRA MIEJSKA / NA TROPIE KOGUTA
Stwórz drużynę i ruszaj w trasę!
11.00-18.00 / jarmarkowe punkty informacyjne 

Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska, zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych (ul. Piwna, ul. Szeroka, ul. Długi Targ /obok Fontanny Neptuna, Targ Węglowy / przy Złotej Bramie).  Łatwo je odnaleźć, bo przy każdym znajduje się figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika.

Gracze pobierają kartę do gry (jedna karta na minimum dwie osoby) w dowolnym punkcie informacyjnym i, zwiedzając miasto, rozwiązują kolejne zadania.  Drużyna, która zdobędzie wszystkie cztery pieczątki (czyli słowa – klucze, które utworzą hasło końcowe), otrzyma drobny upominek oraz Certyfikat Przyjaciela Jarmarku św. Dominika. Dobrej zabawy : )

 

DLA ORNITOLOGÓW

FIGURA KOGUTA
Dotknij na szczęście!
/ Targ Węglowy

Rzeźba Koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika, wykonana przez artystów – kowali z całej Polski w 2010 roku z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika.

 

KUKURYKU NA DOMINIKU
Sprawdź, który kogut pieje!
/ Plac Kobzdeja

Galeria Jarmarkowych Kogucików to projekt, którego celem jest promowanie symbolu Jarmarku św. Dominika. Galerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, których prototyp stworzyła rzeźbiarka – Marzena Niećko.

 

KUKURYNKA
Pojawia się z zaskoczenia!

Wędrująca w asyście kataryniarzy mobilna zegarynka-katarynka, która pojawia się nieoczekiwanie w różnych miejscach.

 

KOGUTY / MASKOTKI JARMARKU
Mogą być wszędzie!

 

DLA TERMINATORÓW

KUJ ŻELAZO, PÓKI GORĄCE!
Zobacz mistrzów płatnerskich w akcji!
stoisko Targ Węglowy / 4-18 sierpnia / 10.00-21.00

Pokazy kucia tradycyjnego z udziałem mistrzów kowalstwa ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali.

 

DLA NOSTALGIKÓW

WIELKA KSIĘGA WPISÓW
Czekamy na Twoje wrażenia!
11.00-18.00 / jarmarkowe punkty informacyjne
ul. Piwna, ul. Szeroka, Długi Targ, Targ Węglowy

 

PAMIĄTKOWY CERTYFIKAT
Zachowaj dla potomnych!
11.00-18.00 / jarmarkowe punkty informacyjne

Dokument nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż podtrzymał tradycję uczestnictwa w najstarszym Jarmarku Europy i wykazał się dużą znajomością historii i tradycji miasta Gdańska. Certyfikaty wydawane są w punktach informacyjnych.

 

MONIDŁA
Pstrykaj fotkę na pamiątkę!
ul. Piwna / Plac Kobzdeja / Targ Węglowy

Scroll to top