06.08 17.00, 21.00 scena / Targ Węglowy

W roli głównej: dzwony. W Gdańsku są dwa wieżowe carillony koncertowe: w Ratuszu Głównomiejskim i w kościele św. Katarzyny, ale Gdańsk jest też jedynym miastem w Polsce (i jednym z ośmiu w Europie), który posiada unikatowy carillon mobilny. Jest to instrument zainstalowany na platformie zabytkowego samochodu ciężarowego, składa się z 48 dzwonów o łącznej wadze prawie pięciu ton (najcięższy waży 845 kg, najlżejszy – 9 kg) i jest zarządzany przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Jak się na tym gra? Carillonista uderza pięściami w drewniane kołki, przypominające swoim układem klawisze pianina i połączone z sercami nieruchomych dzwonów. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje też podobny nieco do organów pedał nożny. Koncerty na carillonie mobilnym w Gdańsku są podczas Jarmarku tradycją.
Były już duety carillon – jazz, carillon – DJ i carillon z muzyką funkową. Tym razem na gdańskich dzwonach zagra niezwykle utalentowana absolwentka Akademii Muzycznej w Tilburgu i Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort – Rosemarie Seuntiëns. Artystka, choć występuje na całym świecie, po raz pierwszy pojawi się w Polsce! Zaprezentuje swój projekt Roaming Bells, w którym łączy grę na carillonach z rozmaitymi gatunkami i brzmieniami – od funky po jazz i orkiestrę symfoniczną. I tak będzie też w Gdańsku:
• godz. 17.00 Rosemarie zagra na carillonie mobilnym Gdańsk solo ze swoim autorskim, różnobarwnym, elektronicznym akompaniamentem
• godz. 21.00 towarzyszyć jej będzie zespół Ikenga Drummers.

Scroll to top