13. figura Lwa Heweliona w Gdańsku czyli handlarz z pazurem na Jarmarku św. Dominika!

10 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lwa. Tego dnia podczas Jarmarku św. Dominika o godz. 13.30 na Placu Kobzdeja odsłonięta zostanie 13 figurka małego gdańskiego lwa Heweliona. Tym razem będzie to lew-handlarz ufundowany prze Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO.

Na pomysł stworzenia w Gdańsku szlaku turystycznego, którego bohaterem jest zawarty w herbie miasta lew, wpadła Gdańska Organizacja Turystyczna. Niewielkie Heweliony znaleźć można w różnych miejscach. Każdy ma inną nazwę i inne atrybuty. Ten, który stoi w oliwskim zoo wyposażony jest w plecak, ten na Stadionie Energa Gdańsk nosi piłkarskie korki i trzyma bursztyn, a Hewelion na lotnisku ubrany jest w kurtkę i czapkę pilota. Do tej pory było ich dwanaście, teraz do wesołej gromady dołącza trzynasty – lew-handlarz, ufundowany prze Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO.

Atrybutami lwa-handlarza jest kram pełen towarów i sakiewka pełna pieniędzy. Figurka mierzy 50 cm wzrostu i waży 50 kg. Lew-handlarz będzie miał jeszcze jedną niezwykłą umiejętność – będzie zmieniał miejsce swojego pobytu. Po odsłonięciu – na czas Jarmarku św. Dominika zamieszka w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29 w godz. 9.00-19.00), zimą spotkamy go na  Jarmarku Bożonarodzeniowym, wiosną i jesienią w AMBEREXPO.

Rzeźba, wykonana jest z brązu przez gdańskiego rzeźbiarza Tomasza Radziewicza.

Więcej informacji o Szlaku Lwa Heweliona: https://visitgdansk.com/corobic/Szlak-Lwa-Heweliona,a,186

Scroll to top