Jarmark Św. Dominika

W Gdańsku od 1260 roku!


WAŻNA INFORMACJA

Jarmarkowicze! Jeszcze w kwietniu planujemy uruchomienie dla Was odświeżonej wersji strony internetowej naszego wydarzenia. Na nowym portalu opowiemy Wam o nadchodzącej edycji Jarmarku i kilku nowościach, jakie dla Was zaplanowaliśmy. Bądźcie czujni!

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmark św. Dominika!

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.

Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta Gdańska. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.



Gospodarze

Sponsorzy główni

Partnerzy

Partner techniczny

Partnerzy główni Przystanku Przygoda

Partner merytoryczny Przystanku Przygoda

Oficjalni przewoźnicy

Patronat medialny

Organizator